neděle 24. června 2012

Mé zkušenosti s Ultimate Propel Angler

Pro začátek musím říct, že jsem ze začátku byl ke šlapacím kajakům dost skeptický. Ale poté co jsem zkusil Ultimata se můj názor radikálně změnil. V dalších řádcích v krátkosti osvětlím proč. Kajak Ultimate nejdřív porovnám jenom jako loď bez šlapacího motoru, tedy jízdní vlastnosti a vybavení. Poté napíšu něco o technikách lovu se šlapacím pohonem.

Šlapací kajak Ultimate je k dispozici v půjčovně na Orlíku.

Základní údaje (Ultimate 12 / Ultimate 14.5 )
Délka: 368 cm / 445 cm
Šířka: 76 cm / 76 cm
Váha: 26 kg / 31 kg
Nosnost: 159 kg / 204 kg
Stabilita: 10+
Manévrovatelnost: 8 / 5
Rychlost: 9 / 10+
Řeky: mělké s meandry- 5, hluboké a široké-10 (mělčiny omezují využití šlapadla)
Přehrady: 10+
Moře: 6
Vícedenní výpravy: 8/10+

Native Watercraft Ultimate- jízdní vlastnosti

Ultimate je štíhlý sit-inside kajak s katamaránovým dnem. Sit-inside kajaky se liší od sit-on-topů v několika ohledech. Konstrukčně je sit inside kajak klasickou lodí s borty (rybář sedí uvnitř kajaku), oproti tomu sitontop je v zásadě ponton a rybář sedí navrchu kajaku.
Díky tomu, že v Ultimatu sedíte níže než na sitontopech tak je kajak o dost více stabilní. Navíc má katamaránové dno, které je naprosto ideální pro lov ze stoje. Chodidly stojíte totiž právě ve vyklenuté části dna kajaku a vaše nohy jsou tedy pod čarou ponoru. Proto ta úžasná stabilita.Katamaránové dno Ultimatu. Patentovaný design dna pro maximální stabilitu.

Jako každý sit inside kajak je Ultimate také výrazně rychlejší a lehčí. A se šlapacím pohonem člověk jede opravdu jako šipka. Zvlášť se mi osvědčilo zvednout kormidlo a do šlapání i pádlovat rukama, to pak kajak letí jak o závod.

Za zmínku také stojí velká váhová a prostorová kapacita Ultimatu. Ve verzi 14.5 s vyndaným šlapadlem můžete  snadno chytat ve dvou, stačí pořídit nebo vyrobit další sedačku.

Abych Ultimata pořád jen nechválil. Tvar dna sice přeje rychlosti a stabilitě, což je unikátní spojení, ale zase to znamená že kajak je poměrně neohrabaný. Neotočíte jej o 360 stupňů jedním záběrem pádla, jako například Mokena nebo Coosu.

Native Watercraft Ultimate- vybavení

Ultimate neoplývá různými vychytávkami, úchyty a podobně, všechno se musí doladit vlastní vynalézavostí a představivostí. Za zmínku ale stojí polstrování bortu v místech kde se opíráte lokty při sezení a koleny při lovu ze stoje. To opravdu oceňuji. Další prima věc je dekl na šlapací motor, kam můžete odložit nástrahy, nebo flašku s pitím.


Vedle sedačky vidíte polstrování pro lokty a kousek vepředu polstrování pro nohy. Do deklu motoru odkládám nástrahy.

Takhle jsem si na Ultimata přidělal držák na pádlo

Techniky lovu se šlapákem

Šlapací pohon mi otevřel zcela novou dimenzi chytání z kajaku. Musím řict, že se šlapacím kajakem je člověk najednou o dost efektivnější a to nejenom díky tomu, že se dokáže velmi rychle přemisťovat mezi lovišti. Velký rozdíl je i v technice lovu. 
Šlapací troling
Pokud chytáte ze šlapáku tak můžete zároveň manévrovat kajakem a při tom držet prut v ruce. To využijete třeba při trolingu. V jedné ruce máte prut, druhou ovládáte kormidlo. Cítíte pak veškeré dění u nástrahy- kontakty se dnem nebo s plavoucím bordelem nebo záběr ryby. Nástraze také můžete poškubáváním prutem dodávat akci, jako při klasické přívlači.
Šlapací gumování
Dobrou technikou je také lov na gumy. Je to taková pojízdná vertikální přívlač. Kajakem rád pouze velmi pomalu popojíždím a s nástrahou pracuji ve zvolené hloubce. Výhodou oproti odhazování nástrahy je především lepší kontakt s nástrahou a také méně váznete.
Šlapací jerkování
Tak tohle je obzvlášť paráda. Prochytávám takto břehy. Jen  velmi pomalo projíždím podél břehu a jerka mám tak 15 metrů za kajakem. Prut opět držím jen v jedné ruce a škubáním dávám nástraze tu správnou akci. příjde mi, že klíčem k úspěchu je jet velmi pomalu. K této technice vřele doporučuji multiplikátory Daiwa s Twitch barem. Ty se ovládají jednou rukou. Malou páčkou lze navinout cca půl metru vlasce.
Lov ze stoje ze šlapáku
Velká lahůdka. Baví mě, že i ze stoje mohu využívat šlapadlo. Prostě se sehnu a zatočím. Lze tak popojet nebo i zacouvat a získat lepší pozici pro další nához.

Pár slov závěrem

Za poslední dva roky jsem vyzkoušel spoustu rybářských kajaků a každý má svá pro i proti. O Ultimatu musím říci, že je to díky katamaránovému dnu jednoznačně nejlépe tvarovaný kajak pro rybáře, kteří chtějí hlavně rychlost a stabilitu. Ultimate se šlapacím pohonem je to nejlepší pro přehrady a velké široké řeky. Je to ale velká finanční investice, šlapací kajaky, ačkoliv jsou o několik tříd lepší, tak jsou boužel dost drahé. Pro ty z vás, co se poohlížejí po levnější variantě pro přehrady bych doporučil Jackson Kayak Cudu, Mokena 12 nebo Daytrippera.

Zdraví vás
Honza Liska

Žádné komentáře:

Okomentovat