úterý 31. července 2012

Sit-on-top nebo Sit-inside??

Možná spoustu z vás pojmy sit-on-top a sit-inside znamenají jen málo. Tenhle článek vám osvětlí co to vlastně znamená a jaké jsou výhody a nevýhody obou typů kajaků.

Kajaky Sit-on-top

Sit-on-top v zásadě znamená, že kajak je konstruovaný jako ponton. Vrchní strana "pontonu" je potom tvarovaná tak, aby vyhovovala rybářovi. Ten potom nesedí uvnitř lodě, jak sme zvyklí třeba v kanoi nebo na pramici, ale na vrchu kajaku, od toho sit-on-top.

Na obrázku ukázka rybářských sit-on-topů, vlevo speciál na řeky Jackson Kayak Coosa, vpravo speciál na stojaté vody Cuda. Obě lodě jsou duté,vnitřek slouží jako úložný prostor a paluba je tvarovaná pro potřeby rybáře. To co z jedné dělá ideální loď na řeky a z druhé speciál na přehrady je tvar a délka dna, to rozhoduje o obratnosti, rychosti a stabilitě lodě.

Příklady kajaků sit-on-top: Coosa, Cuda, Nomad, Moken 10, Moken 12, Mariner, Gemini, Big Tuna.

Vlastnosti sit-on-topů

Plusy 
+nepotopitelné-sitontopy jsou dělané tak, aby voda, která šplouchá na palubu, opět odtekla z lodě. Do vnitřku pontonu voda také nevtéká, takže loď je opravdu nepotopitelná.
+více protoru-na sitontopu máte kolem sebe více prostoru na manipulaci s pruty, nevadí vám borty lodě.
+lepší rozhled-jelikož v sitontopu sedíte vysoko nad hladinou tak lepe vidite do vody. Zvlášt u Cudy a Coosy, kde si můžete dát sedačku do vysoké pozice.
+vodotěsné skladovací prostory-na sitontopu se nemusíte starat o to jestli vám věci, které si uložíte do různých skladů zmoknou od deště, vln nebo při převrácení, vše je bezpečně uzavřeno uvnitř kajaku.
+snadnější vystupování a nastupování- opět díky vyššímu sezení a absenci bortů.
+lepší vybavení- většina sitontopů je lépe vybavená
Mínusy
-větší váha- protože na sitontop je použito hodně plastu tak je váha vyšší než u stejně dlouhého sitinsidu.
-pomalejší- protože je loď težší a ve dnu lodě jsou vylévací otvory tak jsou sitontopy pomalejší.
-méně stabilní- už několikrát jsem zmínil, že v sitontopu sedíte vysoko, to znamená také sníženou stabilitu. Nicméně většina moderních modelů má naprosto dostačující stabilitu i pro lov ze stoje.


Kajaky Sit-inside

Sit insidu se často říká tradiční konstrukce. Je to loď jak jsme zvyklí. Jasně rozeznáme co je vnitřek kajaku a co paluba. Tato konstrukce má mnohé výhody.

Rybářský sit-inside Xpress od Feel Free. Rybář sedí uvnitř kajaku, proto sit-inside.

I šlapací kajaky se dělají ve verzi Sit inside, na obrázku Ultimate 14.5 od Native

Vlastnosti Sit-insidů

Příklady kajaků sit inside: Daytripper, Xpress, Ultimate Propel, Oldtown Pack
Plusy

lehčí- díky tomu, že na konstrukci sit inside je třeba o dost méně plastu jsou kajaky lehčí a snadněji se s nimi manipuluje.
+ rychlejší- dno sit inside kajaků je hladké bez vylévacích otvorů, loď je potom rychlejší.
+ stabilnější- sedíte niž, težiště je pod vodní hladinou. Proto jsou sit inside kajaky stabilnější
+ přehlednější bagáž- vše, co v kajaku vezete, je na očích a přístupné bez nutnosti vystoupit z kajaku.
+ levnější- srovnatelně veliké kajaky sit inside bývají levnější než sit on top

Mínusy

-potopitelný-z kajaku voda sama nevyteče, takže ať už si do lodě nanosíte vodu na botech, našploucháte pádlem nebo začne pršet tak voda v kajaku zůstane.
-hůře se vystupuje- sedíte níže, takže vystoupení z kajaku může pro někoho být větší výzva než u srovnatelného sitontopu
-méně prostoru- lodě sit inside mají borty, ty vás trochu omezují při nahazování
-málo vybavení- sit insidy si musíte většinou poupravit. Světlou vujímkou je kajak Xpress

Co říci závěrem? Volba mezi kajakem sitontop a sitinside je otázkou priorit. Není to tak, že by jedna konstrukce byla prostě lepší než druhá. 

Zakládám si na tom, že každému dokážu s volbou lodě dobře poradit. Vím, že často jsou ve hře peníze, ale i tak jsem myslím vyladil nabídku kayakfishing.cz tak, aby si tam každý našel loď pro sebe. Neváhejte mi napsat co si vy předastavujete od rybářského kajaku. Přání šlapacího kajaku za 10 000 Kč samozřejmě splní tak akorát Ježíšek, ale jinak si poradím já :)

Kayakfishingu zdar
Honza

 


Žádné komentáře:

Okomentovat